Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je to e-mail?

Slovo e-mail je složeno ze dvou výrazů.

 • Písmeno E znamená zkrácené slovo Electronic  elektronická.
 • Mail – anglicky pošta.

Význam je elektronická pošta.

E-mail je pošta posílaná a doručovaná pomocí internetu. Pro její efektivní využití musíte mít svou e-mailovou adresu (tam Vám bude pošta přicházet) a znát e-mailové adresy osob, se kterými si chcete psát.

Co je to e-mailová adresa?

E-mailová adresa je složena ze tří klíčových údajů. Jména, znaku @ (zavináč) a domény. E-mailovou adresu lze vytvořit z písmen, číslic a znaků pomlčka –, tečka .a podtržítko _. Adresa nesmí začínat tečkou a musí obsahovat jeden znak zavináč @.

E-mailová adresa je například

 • abowe@brbla.net
 • ferda@mraveniste.org
 • ales.mrazek@weblogy.cz

Doménu můžeme chápat jako ulici a město, jméno jako jméno osoby v klasické adrese. E-mailová zpráva nejprve dorazí na adresu domény (do města) a poté je dleuživatelského jména doručena do příslušné schránky. Proto e-mail určený vám nezabloudí jinam.

Každá e-mailová adresa je jedinečná. Založení již existující adresy se Vám nepodaří. Pokusíte-li se založit již existující tvar adresy, budete zpravidla požádáni o zadaní jiného jména (chytřejší systémy nabídnou tvar, který není obsazen).

Webové rozhraní nebo e-mailový klient?

Pro přístup k e-mailu můžete využít webové rozhraní (v podstatě internetová stránka), nebo e-mailového klienta (specializovaný program ve Vašem počítači).

Vlastnosti webového rozhraní

 • Přímá práce se zprávami na serveru – e-maily jsou dostupné tam, kde je internetový prohlížeč a připojení k internetu.
 • Snadné používání, podobné ovládání většiny webových rozhraní různých serverů, zpravidla lze najít rozdíly v různých nastaveních a volbách.

Vlastnosti e-mailového klienta

 • Možnost práce s e-maily i bez připojení k internetu (off-line).
 • Možnost správy více e-mailových účtů najednou.
 • Větší komfort práce (kontrola pravopisu, příprava e-mailů off-line, šablony pro e-maily).
 • Přímá práce se zprávami na serveru – pomocí protokolu IMAP.
 • Umožňuje rychlejší a efektivnější práci.

Používání e-mailu

Správné používání e-mailu má svá pravidla a zvyklosti, stejně jako pošta klasická. Každý dopis by měl splňovat jistá kritéria. U e-mailu jsou to tato.

 • E-mailová adresa příjemce (adresáta) – bez ní nelze e-mail doručit. Je-li zadána chybně, e-mail se vrátí jako nedoručený.
 • Předmět – měl by stručně a věcně vystihovat obsah e-mailu. Může zůstat nevyplněn, pak ale může být některými servery označen jako spam (nevyžádaná pošta). Nevyplnit předmět je neslušné.
 • Tělo e-mailu – vlastní dopis. Nebude na škodu, uplatníte-li zvyklosti užívané při psaní klasických dopisů. Může obsahovat i přílohy, elektronické podpisy atd.

Odpovídání, čili Re:

Chcete na e-mail odepsat? Využijte možnosti "Odpovědět". Výhody?

 • Automaticky je vyplněna správná adresa (bez chyb a překlepů)
 • Před předmět původní zprávy se doplní Re: (zkratka slova Reply, anglicky odpověď)
 • Do těla e-mailu se zpravidla vloží původní zpráva, na kterou reagujete.

Adresát díky původnímu předmětu s doplněným Re: hned pozná, na co je mu odpovídáno. Vložená původní zpráva zas usnadní pochopení odpovědi (je snadnější si dát vše do souvislostí).

Odpověď lze psát různými způsoby. Nejrozšířenější jsou tyto dva.

·         Forma dopisu – celý text nad původní zprávu – příklad 1.

·         Reakce na jednotlivé části původní zprávy – odpovědi pod částí, ke které se vztahují – příklad 2.

Z několikanásobných odpovědí (Re: Re: Re: Re: Dotaz) vyřešené věci vymažte (nechat pouze text na který je odpovídáno). Také změňte předmět dle aktuálního obsahu. Jinak tělo e-mailu i předmět nabývá "mamutích rozměrů" a komunikace se stává nepřehlednou.

Odpovědět všem

Příchozí e-mail má více adresátů a vaše odpověď je pro všechny? Zvolte možnost "odpovědět všem". Všichni adresáti (vyjma vás) a původní odesílatel budou vyplněni jako adresáti vaší odpovědi.

Přeposílání čili Fwd:

Přeposlání slouží k rychlému poslání zprávy někomu jinému. Do zprávy doplnite jen adresáta. Předmět je doplněn o písmena Fwd: (zkratka Forward – předat). Adresát tak pozná, že se jedná o přeposlanou poštu.

Odeslání nové pošty

E-mail můžete odeslat jednotlivci, rozeslat kopii více lidem, nebo použít skrytou kopii. Jaké jsou rozdíly?

 • Odesíláte-li e-mail jednomu adresátovi, jedná se v podstatě o klasický dopis v počítači.
 • Odesíláte-li e-mail více lidem najednou jako kopii, lze to přirovnat ke hromadné korespondenci. Všichni příjemci ale uvidí adresy, kam byly odeslány ostatní kopie.
 • Adresa uvedená ve skryté kopii se nezobrazí příjemcům ostatních kopií (skrytých i normálních).

TIP: Není nutné, aby o sobě adresáti jednoho e-mailu věděli? Používejte pro hromadné rozesílání skrytou kopii. Tím chráníte soukromí svých známých, kteří vám svou adresu dali. Zároveň snižujete riziko, že na jejich e-mail dorazí vir z počítače méně opatrného uživatele.

V běžných dopisech se také neuvádí, komu dalšímu zprávu posíláte. Je-li nutné tuto informaci předat, stačí zvolit u adres příjemců formu odeslání jako kopie.

Bezpečnost

Komunikace pomocí e-mailu je levná, rychlá, spolehlivá a pokud znáte jistá pravidla práce s e-mailem, tak i bezpečná. Čeho se pravidla práce s e-mailem týkají?

1.         Klíč k mailboxu – jméno a heslo

2.         Přílohy a případná rizika s nimi spojená

3.         Podvržené adresy odesílatele

4.         Důvěryhodnost zpráv – HOAX

Klíč k mailboxu – jméno a heslo

Klíčem k přístupu do poštovní schránky (mailboxu) je uživatelské jméno a heslo.

Minimalizujte šanci zneužít váš e-mail (čtení vaší pošty jinou osobou, odesílání pošty z vaší schránky, …) nesdělujte nikomu přístupové údaje. Heslo jednou za čas změňte.

TIP: Zajímá Vás, jaká hesla jsou bezpečná a která nikoliv? A jak obstojí ta Vaše, dosud používaná?
Více o problematice hesel najdete v článku:
 Volba hesla a jeho utajení před světem

Přílohy

Pomocí klasické pošty můžete kromě dopisu poslat třeba svetr. E-mailem sice svetr nepošlete, ale můžete poslat jakákoliv data, která lze zapsat pomocí jedniček a nul – fotografii či fotografie, hudbu, video, obrázek, dokument,… A protože vše v počítači je uloženo formou jedniček a nul, můžete teoreticky poslat opravdu vše, co v počítači máte uloženo.

Velikost přílohy

Tak jako jsou různé velikosti fyzických poštovních schránek, tak i servery mají různé limity prostoru pro e-maily. Někde je velikost přílohy omezena (pro odeslání i příjem) na 0.5MB, jinde 10MB a další umožní dokonce i 600MB. Pamatujte na to, že velká příloha může způsobit i nedoručení pošty.

TIP: Připojení k internetu jsou rozdílná. Například přes analogový modem můžete stahovat velké přílohy i několik desítek minut. Přemýšlejte, prosím, zda není příloha zbytečně veliká a zda nejde zmenšit. Přílohy větší než 1MB raději e-mailem neposílejte.

Vir jako příloha

Z jedniček a nul jsou i počítačové viry, a tak i ony se mohou stát nevítanou přílohou. Proto buďte při práci s e-maily obezřetní.

TIP: Neotvírejte zbrkle každou přílohu a podezřelé e-maily raději smažte. Při práci s poštou od neznámých lidí buďte opatrní a nedůvěřujte slepě ani poště od Vašich známých. Proč? Adresa odesílatene nemusí být pravá, ale podvržená (zfalšovaná).

Podvržené adresy odesílatele

Není problém napsat na obálku dopisu falešnou zpáteční adresu. A není příliš složité zfalšovat u e-mailu adresu odesílatele. Ta může být buď smyšlená a neexistující, nebo v horším případě existující a Vám známá. Vir, schopný rozeslat se na e-mailové adresy nalezené ve Vašem PC, není nic výjimečného. Šanci na další šíření zvyšuje i podvržením adresy odesílatele.

Příklad: V zavirovaném e-mailu, odeslaném virem z PC Vašeho kolegy z práce, je jako odesílatel uvedena Vaše e-mailová adresa. Jako kdyby terorista poslal Vašim známým balíček s bombu a vaší zpáteční adresou. Adresát vám spílá, vy nevíte proč, vir uspěl…

Pokud Váš antivirový program zachytí vir v příchozí poště, je zbytečné na to odesílatele upozorňovat. Ve drtivém počtu případů se jedná o adresu podvrženou. A ten zbytek, co nemá antivir dodnes, si ho kvůli jednomu rozhořčenému e-mailu nepořídí.

TIP: Podvržení lze zjistit z hlavičky e-mailu, pokud víte, co máte hledat. Je-li podvržení provedeno pečlivě, nemusíte ani v ní nalézt nic podezřelého. Jedním ze způsobů, jak zaručit pravost odesílatele, je digitální podpis, případně šifrování celého e-mailu. Tyto techniky zabezpečení tak snadno podvrhnout nelze.
Více o problematice virů najdete v článku:
 Viry a hackeři atd…

Důvěryhodnost zpráv – HOAX

Světem kolují poplašné zprávy a fámy, zkrátka hoax. E-mail je další způsob, kterým se mohou tyto nesmysly hromadně šířit. Pokud tyto zprávy člověk slepě poslechne, může udělat více škody než užitku. A pokud tyto "výkvěty lidské škodolibosti a hlouposti" posílá dál, umožňuje ostatním zbrklejším uživatelům, aby si ublížili.

TIP: Nebuďte jako loutka! Chcete vědět víc? Přečtěte si článek: Čeho se nebát – fámy, HOAX, atd…

Závěr

E-mail slouží k rychlé, levné a flexibilní komunikaci. Umožňuje jednoduchým způsobem poskytnout ostatním myšlenky i data a to i velmi bezpečně a spolehlivě.

E-mail má ale i stinné stránky a těmi je hoax (poplašné zprávy), viry, a spam (nevyžádaná pošta). To ale nemění nic na tom, že e-mail se stal jedním z nejpoužívanějších komunikačních kanálů a má slibnou budoucnost.

 

 
 

 

PortrétPoslední fotografie
Archiv

Kalendář
<< červenec / 2022 >>