Jdi na obsah Jdi na menu
 


Facebook je sociální síť na internetu. Co si pod tímto pojmem představit? Facebook je ve své podstatě internetová stránka, která vám pro zaregistrování a přihlášení umožní vytvořit si svůj profil a navazovat kontakty s dalšími lidmi – odtud slovo sociální. Facebook tyto kontakty nazývá “přáteli”, ale je jen čistě na vás, zda si mezi své přátele na Facebooku přidáte pouze lidi, které osobně znáte a jsou tedy vašimi přáteli z reálného života, nebo budete udržovat síť kontaktů s lidmi, které znáte třeba jen přes internet.

Na rozdíl od “virtuálních světů”, jako je třeba Second Life, na Facebooku se pohybujete mezi reálnými lidmi a nikoli nějakými virtuálními alter egy, avatary, nicky a podobnými, nevábně znějícími pojmy. V tom je i největší síla a zdroj popularity Facebooku – umožní vám být v kontaktu s vašimi reálními přáteli, členy rodiny nebo spolužáky, přestože fyzicky se s nimi nemáte možnost setkávat a sdílet své životy.

Narazil jsem na slovo “sdílení” – v českém jazyce se až do rozmachu internetu příliš neužívalo, nicméně jako ekvivalent anglického “share” proniklo i do našich životů ve významech dříve nemyslitelných. Na sdílení je založena i myšlenka Facebooku. Aktuální český překlad sloganu Facebooku zní “Facebook vám pomáhá spojit se a sdílet s lidmi ve vašem životě.” Zní to možná trochu kostrbatě, ale co je vlastně tím sdílením myšleno?

Cokoli, co vás provází ve vašem reálním životě a zahrnuje další osoby. Pokud příjdete z kina a řeknete o zajímavém filmu svým kamarádům, podělíte se s nimi o vlastní názor. Pokud pošlete fotky z prvních narozenin svého dítěte babičce, bydlící na druhém konci země, sdílíte fotky a přeneseně i svoji radost. Pokud domluvíte mezi kolegy v práci víkendový fotbálek, sdílíte s nimi zájem o společné sportování.

Stejně tak můžete sdílet i svoje politické názory, tipy na oblíbené knížky, informaci o tom, že hledáte práci nebo prostě jen osobní povzdechnutí nad tím, že je venku škaredě.

Vše z výše jmenovaného vám umožní Facebook – a v mnoha případech vám to umožní jednodušeji, než reálný život.

Ptáte se, proč byste měli svlůj život sdílet s někým cizím? Protože to je v lidské povaze – a lidé to dělají od nepaměti. Internet do toho přinesl pouze nové možnosti, o kterých se lidem dříve ani nesnilo. A ačkoli je to často předmětem diskusí, zastávám názor, že stejně jako v reálném životě, tak i v internetových sociálních sítích máte možnost určit, co, v jakém rozsahu a s kým budete ze svého života sdílet.

Lidé ve Facebooku, a hlavně jeho zakladatel Mark Zuckerberg, jsou přesvědčeni, že sdílení mezi lidmi dokáže udělat svět lepší – kolik jen nedorozumění v životě vzniklo díky tomu, že lidé o tom druhém něco nevěděli? “Lidé si budou navzájem více rozumět, pokud toho budou o sobě více sdílet,” je přesvědčen Zuckerberg. Facebook zároveň také respektuje soukromí každého a jeho možnost určit si, co všechno chce o sobě sdílet. Je ovšem zajímavé, že v průběhu času výrazně roste úroveň toho, co všechno lidé o sobě sdílí a jak často tyto infomrace aktualizují – ale o tom až dále.

Tím jsme se dostali k tomu, co všechno Facebook umožňuje. Následující stručný přehled by vám mohl pomoci v další orientaci:

Vyplnit svůj profil - váš profil může sloužit jako vaše nástěnka, kterou ostatním uživatelům dáváte možnost se o vás něco dozvedět. Máte možnost si určit, kolik toho o sobě řeknete a co si necháte pro sebe. Podrobné informace z vašeho profilu se ovšem dozví jen ten, komu to umožníte – kdo se stane vašim přítelem.

Hledat přátele - Několika způsoby můžete najít všechny ty, které znáte a kteří už na Facebooku jsou. Ať už se jedná o vaše kamarády, členy rodiny, známé, sousedy, kolegy z práce, spolužáky, učitele a vůbec všechny, s kým jste během života přišli do styku.

Sdílet svoje fotky, videa nebo texty – Přestože je na internetu mnoho služeb, umožňující nahrávání fotek nebo videa, v současné době obsahuje Facebook vůbec nejvíce fotografií ze všech internetových služeb. Nahrávání fotek je velmi jednoduché, stejně tak jednoduše můžete k fotkám přidat komentáře nebo označkovat, kdo na fotografii je. Stejně tak je to jednoduché s videem nebo texty.

Doporučovat zajímavý odkaz na internetu přátelům – Našli jste zajímavý článek nebo vtipné video, a chtěli byste o něm říct ostatním? Pomocí dvou kliknutí přidáte tento odkaz do svého profli na Facebooku a během několka vteřin se o něm doví i všichni vaši přátelé.

Posílat si soukromé zprávy – Ano, všichni máme email, ale posílat zprávy můžete jednoduše i přímo ve facebooku. Zprávy pak máte dostupné odkudkoli, nehledě na propojení zpráv s dalšími funkcemi Facebooku.

Plánovat a organizovat akce – Facebook vám umožní velmi jednoduše zorganizovat jakýkoli typ akce – narozeninovou party, setkání absolventů nebo nedělní fotbálek. Vyplnítě základní údaje, rozešlete pozvánky a pak jen sledujete, kolik lidí se vám přihlásí. Stejně tak se můžete přidat k akcím, které pořádá nebo na které vás pozve někdo jiný. Následně je velmi jednoduché umístit na Facebook např. fotky nebo videa z příslušné akce.

Organizovat skupiny – Jste fanatickým zastáncem jakéhokli názoru? Založte na Facebooku skupinu a budete sami překvapeni, kolik lidí se společným zájmem se najde. Stejně tak můžete sami vyhledávat v již existujících skupinách a účastnit se jejich aktivit. Stejně tak můžete organizovat i čistě privátní skupinu s přesně vymezenými členy pro vlastní potřeby.

Samozřejmě je toho možného ještě mnohem víc – můžete se stát fanouškem čehokoli (kapely, sportovního klubu, herce nebo oblíbené pochoutky z mládí) a spojit se s dalšími podobně smýšlejícími lidmi nebo se dovídat novinky o předmětu svého zájmu. Pomocí tzv. Aplikací (které si přidáte do svého profilu) můžete přítelům posílat virtuální žertovné předměty, hrát online hry, hlasovat v anketách, účastnit se petic nebo rovnou na Facebooku nakupovat. A jednou z nejpopulárnějších funkcí je tzv. status – jednořádkový, 160 znaků dlouhý text, kterým dáte najevo, co právě děláte, na co myslíte, jaký máte názor nebo co vás trápí. Divili byste se, jak je to oblíbená funkce – podle údajů Facebooku tak činí více než 15 milionů lidí každý den.

A nakonec několik čísel. V době vzniku tohoto článku (únor 2009) má Facebook aktuálně 158 milionů registrovaných uživatelů z celého světa. V České republice je nyní registrováno zhruba 250 000 lidí, na Slovensku 180 tísíc – a všechna tato čísla rostou neuvěřitelným tempem. Je tedy krajně nepravděpodobné, že byste na Faceboku nenašli alespoň jednoho člověka, kterého znáte i z reálného života.

 

 
 

 

PortrétPoslední fotografie
Archiv

Kalendář
<< červenec / 2022 >>