Jdi na obsah Jdi na menu
 


Textové editory

 

Programy pro práci s textem

 

Textový editor je software, kterým je možné editovat prostý text. Na rozdíl od textových procesorů, se kterými se často pletou, postrádají schopnost měnit vzhled dokumentu. Nejsou totiž orientované na DTP, ani jako WYSIWYG editory pro WWW, ale například jako součásti vývojových prostředí programátorů. Rozdíl mezi textovým editorem a textovým procesorem je, že textový procesor (Microsoft Word a pod.) má většinou více možností, než textový editor.

 

 

T602 (historie)

T602 byl český textový editor, který dokázal psát i v prostředí MS-DOS texty s českými znaky. Na rozdíl od jiných českých textových editorů (např. PragoText) se přepínal do grafického režimu, takže nebyly potřeba speciální ovladače pro grafickou kartu. Taktéž klávesnici si obsluhoval sám a nabízel řadu rozložení (např. české, české programátorské, německé). Ovládání bylo možné přes menu nebo klávesovými kombinacemi, které vycházely z rozšířeného editoru WordStar.

Další tehdejší výhodou bylo české rozhraní, takže s ním mohli po kratším zaškolení pracovat i lidé, kteří neuměli anglicky a s počítači do styku jinak nepřicházeli. Editor T602 vznikl ještě před listopadem 1989 v kruzích někdejší pražské 602. základní organizace Svazarmu sdružující zájemce o osobní počítače. Jako autoři se uvádějí tři jména - Jaromír Šiška, Richard Kaucký, Martin Šiška. Později vývoj převzala jimi založená firma Software602.

TEX

Je sázecí systém, který naprogramoval profesor Donald Knuth, protože v 70. letech 20. století nebyl spokojen s tím, jak školní nakladatelství sázelo jeho skripta určená studentům (ve skriptech se objevovalo mnoho chyb, především v matematických vzorcích, a ani typografie za mnoho nestála). TeX je velmi populární zejména v akademických kruzích, zvláště v oborech jako je matematika, fyzika a informatika. Uplatnění ale může najít i v jiných oborech, např. humanitních - sazba je kvalitní nejen v případě matematiky, ale také v případě znaků různých abeced. Tímto programem byl z větší části vytlačen troff, formátovací systém preferovaný na mnoha Unixech. K dispozici je mnoho rozšiřujících balíků od velmi početných komunit uživatelů. Například existují balíky pro sazbu textu v podobě čárového kódu nebo vysázení obrázku situace šachové partie pomocí jediného příkazu. Taktéž existují komerční programové balíky. Poznámka k výslovnosti: TeX se vyslovuje „tech“ (v angličtině též „tek“), protože jeho název není psán latinkou, ale řecky, takže poslední písmeno v názvu je řecký znak chí.

 

Notepad  

Poznámkový blok je jednoduchý textový editor obsažený v Microsoft Windows, ke své činnosti využívá třídu EDIT zabudovanou v operačním systému. Je jedním z nejběžnějších čistě textových editorů. Výsledný soubor – typicky s příponou .TXT – neobsahuje žádné formátovací znaky ani styly, což činí tento program vhodný pro editaci souborů, které budou používány v prostředí DOS. Poznámkový blok může editovat jakýkoliv soubor, nicméně nedokáže správně interpretovat soubory formátu Unix (problém s koncem řádků).

 

Dřívější verze Poznámkového bloku nabízely pouze základní funkce, např. vyhledávání v textu. Novější verze systému Windows pak obsahují inovovanou verzi Poznámkového bloku s funkcí nahrazování a standardními klávesovými zkratkami. Ve starší verzi (Windows 3.1, 95, 98 a ME) je rovněž omezena délka souboru na 64 kilobajtů, toto omezení vyplývá z možností třídy EDIT v těchto systémech.

 

WordPad

 

Program WordPad není přidružen k žádnému konkrétnímu formátu dokumentů - dokáže pracovat s formáty Rich Text Format, Windows a MS-DOS text, Unicode a dokonce Word for Windows 6. Dokáže načíst všechny tyto formáty a také dokumenty ve formátu Windows Write. Program WordPad dokonce dokáže načíst dokumenty sady Office 97, které ovšem ztratí speciální formátování jako například zvýraznění textu.

 

 

 

 

WordPerfect

WordPerfect je textový procesor, který byl nejvíce populární koncem 80. a začátkem 90. let, kdy byl de facto standardem, ale později byl vytlačen procesorem Microsoft Word z kancelářského balíku Microsoft Office. Nejznámější byly jeho verze pro DOS a Microsoft Windows, ale byl populární i díky tomu, že byl k dispozici pro celou řadu dalších platforem. V současné době je k dispozici pouze pro Microsoft Windows jako součást balíku WordPerfect Office.

 

 

Notepad++

 

Opensource náhrada Notepadu s novými funkcemi.

Notepad++ je textový editor se zvýrazňováním syntaxe 43 programovacích jazyků. Další jazyky si může uživatel přidat sám pomocí vestavěného editoru.

Podporuje nahrávání maker, regulární výrazy, automatické doplňování textu, editování 1 dokumentu ve dvou pohledech zároveň, podpora různých pluginů.

I přes široké možnosti je program rychlý.

Ovládání programu je i v češtině, v nastaveních klávesových zkratek se ale nesprávně zobrazují české znaky.

 

 

PSPad

 

Programátorský editor pro MS Windows

 

Freeware program, který kromě psaní textových dokumentů slouží pro práci s kódem. Hodí se pro úpravu HTML stránek i programů. Umožňuje záznam maker, spouštění externích programů, práci se dvěma soubory současně v rozděleném okně, zvýraznění syntaxe, kontrolu pravopisu a celou řadu dalších funkcí.

 

 

StarOffice 8

 

Kancelářský balík vyvinutý společností Sun Microsystems. Součastí balíku je textový editor Writer, tabulkový procesor Calc, tvorba diagramů Draw, tvorba prezentací Impress, tvorba databází Base. Balík podporuje export do formátu pdf.

Uživatelské prostředí působí pro uživatele MS Office familiérně, což ulehčuje přechod.

Program není náročný na hardware, na dnešním průměrném kancelářském stroji běží plynule.

 

 

602Office 2.3

 

602Office je komerční verzí nejlepšího alternativního kancelářského balíku k MS Office, bezplatného a otevřeného OpenOffice.org.

 

602Office obsahuje textový editor Writer, tabulkový procesor Calc, prezentační program Impress, editor grafiky a obrázků Draw, e-mailový program s plánovačem Mozilla Thunderbird a relační databázi 602SQL. Užitečnými doplňky jsou desítky šablon či galerie více než 8000 bitmapových a vektorových obrázků.

 

 

 

MS Office

Microsoft Office je kancelářský balík od americké firmy Microsoft, existující ve verzích pro Microsoft Windows, Mac OS a Mac OS X. V současné době se jedná o nejpopulárnější kancelářský balík.

 

Základními součástmi balíku jsou následující aplikace:

  • Microsoft Word (textový procesor)
  • Microsoft Excel (tabulkový kalkulátor)
  • Microsoft Outlook (e-mailový a groupwareový klient)
  • Microsoft PowerPoint (program pro vytváření prezentací)

 

V různých verzích bývají součástí Microsoft Office i další aplikace firmy Microsoft jako např.

  • Microsoft Access (databázový program)
  • Microsoft FrontPage (aplikace pro vytváření webových stránek v HTML)
  • Microsoft Internet Explorer (webový prohlížeč)
  • Microsoft Project (program pro správu projektů)
  • Microsoft Visio (program pro kreslení schémat)

 

 

 
 

 

PortrétPoslední fotografie
Archiv

Kalendář
<< červenec / 2022 >>