Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mac OS X je aktuální operační systém pro počítače Macintosh.

Ø  První Mac OS X v10.0 byla vydána 24. března 2001.

Ø  Vznikl jako kombinace několika různých technologií.

Ø  Základ systému se jmenuje Darwin a je složen z hybridního jádra unixového typu XNU spolu s množstvímBSD, GNU a dalších open source nástrojů.

Ø  Nad jádrem je množina knihoven, služeb a technologií, které jsou přejaty většinou z NeXTSTEPua předchozího operačního systému Mac OS.

Ø  Grafické uživatelské rozhraní se jmenuje Aqua a bylo vyvinuto společností Apple.

Ø   Vzhled grafického rozhraní Aqua je často napodobován a je i inspirací pro ostatní operační systémy.

Ø  Upravenou verzi Mac OS X pojmenovanou iPhone OS (neoficiálně OS X) využívá mobilní telefonApple iPhone a multimediální kapesní přehrávač iPod touch.

Ø  Názvem OS X se ale často označuje i samotný systém Mac OS X.

 

Historie

Ø  Na počítačích Macintosh byl od jejich počátku provozován operační systém Mac OS (původně označovaný pouze System).

Ø  Ten ovšem přestával v 90. letech 20. století splňovat požadavky uživatelů a hledala se náhrada.

Ø  Apple velkoryse vyvíjel vlastní koncept Copland, avšak nebyl schopen ho dovést do úspěšného konce, a tak byl projekt v srpnu 1996 zastaven před vypuštěním první vývojářské verze.

Ø  Vážně se uvažovalo o systému BeOS, který splňoval mnoho požadovaných vlastností, avšak pro přemrštěné finanční požadavky nebyl nákup uskutečněn (původně 500 miliónů dolarů, sníženo až na 275 miliónů).

Ø  Neúspěšné byly snahy využít další projekty – Windows NT, Solaris, TalOS (společně s IBM) a A/UX.

Ø  Po neúspěšných jednáních o koupi systému BeOS byla v únoru 1997 zakoupena za 427 milionů dolarů společnost NeXT, kterou vlastnil zakladatel Apple Steven Paul Jobs.

Ø  Systém vycházející z NeXTSTEPu byl pojmenován Rhapsody a po jeho spojení s technologiemi z původního Mac OS a dalšímiunixovými komponentami z různých zdrojů byl v březnu 1999 vydán jako Mac OS X Server 1.0.

Ø  Zároveň byl jeho unixový základ vydán pod smíšenouopen source licencí jako Darwin 0.1.

Ø  První skutečný Mac OS X orientovaný na uživatele byl vydán v roce 2000 a oficiálně uveden do prodeje jako Mac OS X 10.0 Cheetah v březnu 2001.

Ø  „X“ v názvu operačního systému označuje sounáležitost s Unixem (stejně jako v případě Linuxu nebo NeXTSTEPu) a zároveň evokuje návaznost na Mac OS 9tím, že X můžeme považovat za římskou číslici 10 (v angličtině se X v názvu Mac OS X čte „ten“, tedy deset).

Ø  Základem Mac OS X je hybridní jádro XNU (anglicky XNU's Not Unix), které je složeno z mikrojádra Mach 4.0 (komunikuje s hardware a stará se o správu paměti, vláken a procesů a podobně) a obalu v podobě FreeBSD, s kterým se snaží být kompatibilní.

Ø  Jádro spolu s dalšími komponentami tvoří systém Darwin.

Ø  Přestože je v základu použit BSD systém, je použit například bash a vim, přestože ve FreeBSD naleznete csh a vi.

Ø  Na základech BSD Unixu byl vytvořen a v roce 1989 uveden předchůdce dnešního Mac OS X – NeXTSTEP  objektově-orientovaný operační systém od firmy NeXT.

Ø  Jejím majitelem byl jeden ze zakladatelů Apple Computer Steve Jobs, který po neshodách ve firmě Apple v roce 1986 odešel. Počítače NeXT i operační systém NeXTSTEP se však na trhu neudržely pro vysoké ceny.

Ø  V roce 1999, tedy deset let po vzniku NeXTSTEPu, přichází Apple s tehdy nejmodernějším komerčním systémem Mac OS X.

Ø  Na trh, do plného nasazení se dostává v roce 2000 ve verzi 10.0. Ta se však stala terčem kritiky pro nedopracovanost a celkovou pomalost (ač bylo její kódové označeníCheetah, česky tedy gepard). Apple rychle reagoval na připomínky uživatelů a další updaty systému se de facto opíraly právě o přání uživatelů.

Ø  Mac OS X umožňuje zpětnou kompatabilitu s původním OS 9.2 pod virtuálním počítačem na Macích s procesory architektury RISC  PowerPC G3, G4 a G5.

Ø  S příchodem procesorů Intel Core (Solo, Duo, 2 Duo atd.) do počítačů Apple v roce 2006 je pak bez problémů možné spustit OS Microsoft Windowsa distribuce dalších operačních systémů určené pro x86.

Vazba na Apple Macintosh

Ø  Systém Mac OS X je plně přizpůsoben počítačům Macintosh.

Ø  Ačkoliv na Macích můžete spustit Windows, opačně to možné není.

Ø  Politika Applu – vývoj vlastního hardwaru i softwaru eliminují problém s jejich nekompatibilitou.

Ø  Apple nehodlá umožnit spuštění Mac OS X na PC (= počítač platformy x86, který nepoužívá EFI a není elektronicky označen jako Mac).

Ø  Přesto je možné (nelegálně) na některých PC operační systém Mac OS X rozběhnout.

Ø  Tato verze se kvůli svému způsobu vzniku (hackerská úprava části kódu) někdy nazývá Hackintosh.

Verze

Ø  Hlavní verze jsou pojmenovávány podle velkých kočkovitých šelem.

Ø  Aby bylo zachováno číslo 10 (římská číslice X) v označení verze, číslují se hlavní verze Mac OS X desetinnými čísly (10.0, 10.1, 10.2 atd.) namísto celých čísel, obvyklých u jiných systémů.

Ø  (Časové odstupy mezi těmito verzemi zhruba odpovídají odstupům ve vydávání hlavních (celočíselných) verzí někdejšího Mac OS.)

 
 

 

PortrétPoslední fotografie
Archiv

Kalendář
<< červenec / 2022 >>